Opony wielosezonowe stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców. Dzięki temu, że są dostosowane do różnych warunków atmosferycznych, mogą być wykorzystywane o każdej porze roku. Decydując się na to rozwiązanie, nie musimy więc korzystać z pomocy wulkanizatora co sezon, a także kupować dwóch kompletów opon. Opcja ta jednak nie jest pozbawiona wad, dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy warto zainwestować w opony wielosezonowe. Przedstawiamy wady i zalety takich produktów.
Czym wyróżniają się opony wielosezonowe?
W oponach wielosezonowych została zastosowana zupełnie inna mieszanka i konstrukcja bieżnika niż w wersjach letnich i zimowych. Parametry te są dostosowane w taki sposób, aby opony sprawdzały się na drogach o każdej porze roku. Cechą, która bez wątpienia wyróżnia opony wielosezonowe, jest liczba lameli. Ten typ ogumienia posiada ich więcej niż modele letnie, jednak mniej niż zimowe.
Skład mieszanki z kolei zapewnia dobrą przyczepność o każdej porze roku, nie tylko na suchej, ale również mokrej powierzchni. Warto jednak mieć świadomość, że opony wielosezonowe są mniej elastyczne niż zimowe i z tego powodu ich przyczepność może być niższa. Dodatkowo ze względu na to, że takie modele muszą łączyć w sobie cechy ogumienia letniego i zimowego, zazwyczaj zużywają się znacznie szybciej niż komplety sezonowe.
Czy warto kupić opony wielosezonowe?
Wielosezonowe opony kupują zazwyczaj kierowcy, którzy cenią sobie ich uniwersalność. Stanowią one dobry kompromis między właściwościami opon zimowych i letnich. Jednak należy mieć świadomość, że nie dorównują ogumieniu sezonowemu. Z tego powodu, decydując się na kupno opon wielosezonowych, warto zwrócić uwagę na to, gdzie najczęściej jeździmy, jak długie trasy pokonujemy, a także jakie warunki temperaturowe panują w naszej szerokości geograficznej.
Opony wielosezonowe sprawdzają się zwłaszcza w krajach, gdzie różnice w temperaturze między okresem letnim i zimowym nie są tak duże. Po takie modele mogą sięgnąć również osoby, które na co dzień nie pokonują długich tras i poruszają się jedynie po mieście, a więc na krótkich dystansach.
Trwałość opon wielosezonowych szacowana jest na około 25-40000 km. Z tego powodu, warto zastanowić się, czy w naszym przypadku ich kupno będzie opłacalną inwestycją. Co więcej, jeżeli korzystamy z takich produktów, powinniśmy wiedzieć, że wartości minimalnej wysokości bieżnika kwalifikujące do wymiany takich modeli w wersjach całorocznych są zdecydowanie wyższe niż na przykład w letnich.